Wyznaczenie punktów granicznych Zawiercie, Myszków

Na czym polega wyznaczenie punktów granicznych?

Zajmujemy się wyznaczeniem punktów granicznych na zlecenie klientów z Zawiercia, Myszkowa oraz okolicznych miejscowości. Proces polega na odtworzeniu przebiegu granicy w terenie na podstawie archiwalnej dokumentacji geodezyjnej która przechowywana jest w odpowiednim dla położenia działki Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Dokumentacja o której mowa to przede wszystkim szkice pomiarowe, protokoły graniczne, mapy ewidencyjne. Dokładnie rzecz ujmując w terenie wyznacza się punkty załamania granic ponieważ w naszym kraju granice definiuje się jako linię łamaną albo odcinek prosty pomiędzy dwoma punktami. Co ciekawe w niektóry krajach granica może być opisana łukiem.

Wyznaczenie punktu granicznego a wznowienie znaku granicznego

W mowie potocznej stosuje się termin wyznaczenie granic lub wznowienie granic. W obu przypadkach chodzi o to samo – czyli wskazanie punktów załamań danej granicy w terenie. Jednak chcąc być dokładnym tak naprawdę mówimy o wyznaczeniu punktu granicznego i wznowienie znaku granicznego. O wyznaczeniu punktu granicznego mówimy w sytuacji kiedy dany punkt graniczny nie był nigdy stabilizowany znakiem geodezyjnym. O wznowieniu znaku granicznego mówimy w przypadku kiedy punkt graniczny był już kiedyś stabilizowany znakiem granicznym ale znak ten został uszkodzony lub zniszczony. Dla osoby zlecające wyznaczenie granicy to rozróżnienie nie ma znaczenia. 

Jak przebiega wznowienie znaków granicznych?

 

Proces wznowienia granic jest czynnością techniczną regulowaną przez Ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne. Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości zleca uprawnionemu geodecie przeprowadzenie wznowienia granicy, dostarczając dokumenty stwierdzające stan prawny nieruchomości oraz określające położenie punktów granicznych.

Geodeta zgłasza potrzebę wznowienia znaków granicznych do właściwego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (ODGiK) i po zebraniu dokumentacji analizuje ją pod kątem wiarygodności. Wiarygodność przebiegu granicy można ustalić na podstawie różnych źródeł, takich jak dokumenty z państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego czy pierwotna osnowa geodezyjna.

Przed przystąpieniem do czynności wznowienia granicy geodeta zawiadamia zainteresowane strony na co najmniej 7 dni przed terminem wykonania tych czynności. Niestawienie się stron nie wstrzymuje czynności geodety, jednak w przypadku usprawiedliwionego niestawiennictwa, geodeta może wstrzymać czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika.

W wyniku procesu wznowienia granicy sporządza się protokół wznowienia granicy, który powinien zawierać informacje takie jak: data okazania granicy, osoba przeprowadzająca wznowienie znaków granicznych, wnioskodawca, dokumenty zaświadczające o przebiegu granicy oraz uczestnicy okazania granicy. Protokół ten jest istotnym dokumentem potwierdzającym przebieg wznowienia granic nieruchomości.

Co jeśli dane archiwalne są niekompletne?

Czasami zdarza się tak, że archiwalne dane geodezyjne dotyczące granic nie pozwalają na jednoznaczne określenie przebiegu granicy. W takim przypadku dane dotyczące położenia granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku pomiarów geodezyjnych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic. Ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wraz z danymi dotyczącymi punktów granicznych geodeta uprawniony może dokonać na podstawie: zgodnych wskazań stron, ostatniego spokojnego stanu posiadania lub na podstawie analizy wszelkich dostępnych dokumentów, zawierających
informacje mające znaczenie w tym zakresie, w tym oświadczeń zainteresowanych stron.

porozmawiajmy

Masz pytania? Potrzebujesz porady lub chcesz abyśmy wycenili twoje zlecenie?