Mapa do celów projektowych Zawiercie, Myszków

Zajmujemy się sporządzaniem mapy do celów projektowych na terenie Zawiercia, Myszkowa, a także pobliskich miejscowości takich jak m.in. Koziegłowy, Szczekociny czy Kroczyce.

 

 

Geodezyjna mapa do celów projektowych, nazywana również potocznie mapą sytuacyjno-wysokościową, to szczegółowe opracowanie kartograficzne stworzone przez geodetów, które zawiera informacje niezbędne do planowania i realizacji konkretnych projektów budowlanych, urbanistycznych lub infrastrukturalnych.

 

 

Przedstawia teren w skali odpowiedniej dla danego projektu, uwzględniając istniejącą infrastrukturę, ukształtowanie terenu, granice działek, obiekty inżynieryjne oraz inne istotne cechy środowiska. Geodezyjna mapa projektowa jest często wykorzystywana przez architektów, inżynierów oraz inne osoby odpowiedzialne za planowanie i realizację inwestycji, aby móc precyzyjnie określić lokalizację, wymiary oraz inne parametry związane z danym projektem.

Kiedy potrzebuję mapy do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych jest niezbędnym dokumentem w każdym procesie budowlanym wymagającym projektu budowlanego oraz pozwolenia na budowę. Jest ona pierwszym dokumentem który należy wykonać rozpoczynając inwestycję.

Jak powstaje mapa do celów projektowych?

Mapę do celów projektowych wykonuje geodeta na podstawie map: zasadniczej oraz ewidencyjnej które pozyskuje z urzędu. Podczas wizji w terenie geodeta ocenia różnice pomiędzy mapą zasadniczą a stanem faktycznym na gruncie. Następnie w drodze pomiarów doprowadza do zgodności mapy ze stanem faktycznym. Wyniki prac geodety przekazywane są do urzędu. Po akceptacji przekazanych dokumentów przez urząd geodeta przekazuje gotową mapę zleceniodawcy.

Co zawiera mapa do celów projektowych?

Elementami obowiązkowymi każdej mapy do celów projektowych są: szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej, granice nieruchomości wraz z numerami działek, granice użytków gruntowych, zakres opracowania (aktualizacji).

 

Dodatkowo na mapie można umieścić inne określone przez projektanta lub inwestora elementy oraz miejscowy plan zagospodarowania.

Kiedy wykonanie mapy do celów projektowych wymaga wyznaczenia granic nieruchomości?

W pewnych sytuacjach wraz z mapą do celów projektowych wymagane jest jednocześnie wykonanie wyznaczenia granic przedmiotowej nieruchomości. Taka konieczność zachodzi kiedy planujemy usytuowanie budynku w odległości mniejszej lub równej 4m od granicy a w przypadku innych obiektów budowlanych mniejszej lub równej 3m od granicy jeśli w zasobie geodezyjnym występuje brak danych określających położenie punktów granicznych tej granicy z wymaganą dokładnością.

Jak długo jest ważna mapa sytuacyjno-wysokościowa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz geodezyjnego mapa sytuacyjno-wysokościowa powinna przedstawiać aktualne dane dotyczące usytuowania obiektów ogólnogeograficznych, ewidencji gruntów i budynków oraz sieci uzbrojenia terenu.

W praktyce mapę do celów projektowych uważa się za ważną, dopóki nie zmieniają się cechy terenu objętego aktualizacją mapy zasadniczej. W przypadku jakiejkolwiek zmiany na obszarze działki lub terenu mapa traci swoją aktualność.

Nierzadko mapa sytuacyjno-wysokościowa może stracić swoją aktualność już w krótkim czasie po jej sporządzeniu. Przyjmuje się jednak, że jeśli w ciągu roku od daty sporządzenia mapy organ nie ma informacji świadczących o jej dezaktualizacji, można przypuszczać, że mapa jest aktualna.

porozmawiajmy

Masz pytania? Potrzebujesz porady lub chcesz abyśmy wycenili twoje zlecenie?