Geodezyjny podział nieruchomości Zawiercie, Myszków

Geodezyjny podział nieruchomości

Geodezyjny podział nieruchomości, którym zajmujemy się m.in. w Zawierciu i Myszkowie, polega na wyodrębnieniu z istniejącej działki danego obszaru w celu utworzenia nowej działki. W zależności od sytuacji, podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie różnych przepisów. Najczęściej stosowanym aktem prawnym przy podziale jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Podział zazwyczaj zatwierdzany jest decyzją administracyjną odpowiedniego urzędu. Każda nowo powstała działka musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej.

Prace geodezyjne przy podziale nieruchomości

 

Najważniejszymi pracami geodezyjnymi przy podziale nieruchomości są:

 

  • zgłoszenie prac geodezyjnych do Powiatowego Ośrodka Geodezyjnego i Kartograficznego,
  • badanie stanu prawnego nieruchomości,
  • przyjęcie granic nieruchomości.

Na podstawie przeprowadzonych czynności geodeta sporządza operat podziału nieruchomości, który zawiera m.in. mapę z projektem podziału, protokół przyjęcia granic nieruchomości, wykaz zmian gruntowych oraz wykaz synchronizacyjny.

Mapa z projektem podziału zostaje wykonana na kopii mapy zasadniczej lub mapy katastralnej. W jej treści znajdują się m.in. następujące elementy: nazwa jednostki ewidencyjnej, adres nieruchomości, skala mapy, granice nieruchomości oraz oznaczenie nieruchomości według danych z katastru, księgi wieczystej lub innych dokumentów.

Protokół przyjęcia granic nieruchomości natomiast powinien zawierać m.in. oznaczenie nieruchomości według danych z katastru i księgi wieczystej, informacje o dokumentach stanowiących podstawę przyjęcia granic, szkic przebiegu granic, opis przebiegu granic i położenia punktów granicznych, datę sporządzenia protokołu oraz dane osoby, która wykonała protokół.

Po sporządzeniu operatu z podziału nieruchomości geodeta dostarcza go do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, właściwego dla miejsca położenia danej nieruchomości.

W przypadku nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków konieczne jest uzyskanie pozwolenia na podział od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w formie decyzji administracyjnej. Pozwolenie to należy dołączyć do wniosku o podział nieruchomości.

Podział nieruchomości w terenie rolnym i leśnym

W przypadku podziału terenu przeznaczonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne (w przypadku braku planu terenu wykorzystywanego na cele rolne lub leśne) istnieje ograniczenie dotyczące minimalnej powierzchni nowo powstałych działek. Nie mogą one być mniejsze niż 0.3000ha. Od tej zasady są pewne wyjątki np.: w przypadku wydzielenia działki która ma być przeznaczona na powiększenie działki sąsiedniej.

podział nieruchomości zgodnie z MPZP

W przypadku podziału nieruchomości objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego podziału dokonuje się zgodnie z ustaleniami tego planu. W MPZP określone są minimalne powierzchnie a także minimalne szerokości nowo wydzielanych działek. Dodatkowo rysunek planu określa linie rozgraniczające pomiędzy terenami o różnym przeznaczeniu. W niektórych przypadkach linie te muszą być uwzględnione przy podziale nieruchomości.

Podział nieruchomości z art.95 pkt.7 ustawy o gospodarce nieruchomościami

Jeśli nieruchomość jest zabudowana budynkiem mieszkalnym istnieje możliwość wydzielenia działki niezbędnej do korzystania z tego budynku. W takim przypadku ograniczenia wynikające z MPZP nie są brane pod uwagę.

Podział nieruchomości z art.98b ustawy o gospodarce nieruchomościami

W przypadku nieruchomości ukształtowanych w sposób ograniczający możliwość ich racjonalnego zagospodarowania można złożyć wspólny wniosek z właścicielem nieruchomości sąsiedniej o połączenie a następnie podział nieruchomości. Procedura jest rzadko stosowana jednak mamy doświadczenie w jej przeprowadzaniu.

porozmawiajmy

Masz pytania? Potrzebujesz porady lub chcesz abyśmy wycenili twoje zlecenie?